Domov / Tieto izbové rastliny nesmú chýbať vo vašom domove

Tieto izbové rastliny nesmú chýbať vo vašom domove

Interiér bytu si každý zariaďuje k obrazu svojmu podľa toho, čo sa mu páči. Jeho súčasťou sú aj izbové rastliny, ktoré pomáhajú vytvárať príjemné prostredie. Aké sú najžiadanejšie?

Aké výhody ponúkajú izbové rastliny?

Hlavný účel izbových rastlín je estetický. Proste je na ne ľúbezný pohľad, a to môže mať pozitívny vplyv na psychiku. Okrem toho ale pomáhajú znižovať množstvo oxidu uhličitého v izbe, čím prispievajú k lepšiemu dýchaniu.

  • Ako izbové rastliny sa najčastejšie pestujú rôzne sukulenty, kaktusy, vždyzelené rastliny, ktoré nemajú rady veľké výkyvy teplôt a vyhovuje im prostredie bytov.
  • Keď kvitnú, vytvárajú dominantný prvok.
  • A v neposlednom rade je pestovanie izbových rastlín pre niektorých ľudí tiež pohodovým koníčkom, ktorému sa venujú vo chvíľach voľna.

Dobrá starostlivosť sa oplatí, pretože rastliny sa odmenia bujným rastom aj pekným vzhľadom a kvetenstvom.

Pestujeme sukulenty a kaktusy

Niekto môže namietať, že na pestovanie rastlín v byte nemá čas, pretože často býva z domu preč, a rastliny by tak mohli trpieť. Existujú však aj tzv. sukulenty alebo kaktusy, ktoré si vyžadujú len minimum starostlivosti, čo sa týka zavlažovania. Vedia totiž v stonkách alebo listoch zadržiavať vodu a vydržia aj dlhé obdobia sucha, tak ako to býva v ich domovine - na púšťach a polopúšťach.

Aloe stromovitá

Medzi vďačné sukulenty patrí najmä Aloe vera alebo aloe stromovitá, ktoré sa využívajú aj v liečiteľstve. Hojí rany a popáleniny a pomáhajú pri cukrovke alebo lupinách. Vyžaduje slnečné miesto a obmedzené zalievanie, rastliny je možné presádzať raz za štyri roky.

Kaktusy

U kaktusov platí, že musia byť na priamom slnečnom svetle, pretože si vyžadujú slnenie minimálne 5 hodín denne. Ich vegetačné obdobie, a teda aj zálievka trvá od apríla do októbra. Keď kaktus zalejete, malo by nasledovať úplné vyschnutie substrátu. Možno ich tiež rosiť a čas od času doplniť zálievku hnojivom na kaktusy. Na zimu treba kaktusy dať do chladnejšej miestnosti s teplotou medzi 8 až 12 °C a úplne obmedziť zálievku.

Fikus drobnolistý čiže benjamin

Nenáročnú izbovou rastlinou do bytu aj kancelárie je fikus drobnolistý, ktorý ale môžete poznať aj pod menom benjamin. Možno ho úspešne pestovať aj ako bonsaj. Darí sa mu na slnečnom mieste, kde nie je prievan. V lete si vyžaduje primeranú zálievku, ale v zime ju potrebuje obmedziť. Nerád mení stanovište. Ak s ním budete často hýbať, môžu mu opadať listy.

Nenáročná africká fialka

Vďačnou izbovou rastlinou je africká fialka, ktorá sa pri dobrej starostlivosti odmení krásnymi a farebnými kvetmi - bielymi, fialovými, ružovými. Nie je náročná na pestovanie, takže si ju môže zaobstarať aj začiatočník. Darí sa im najmä na okennom parapete, kde je dostatok svetla. Nemajú ale rady poludňajší úpal a milujú rosenie listov. Viac ako nadbytok vody znášajú skôr sucho. Premokrenie povedie k hnitiu koreňov, takže ju stačí zalievať dvakrát do týždňa, a to radšej do podmisky.

Čínska ruža: Ibištek čínsky

Doma si môžete vypestovať aj väčšie stromčeky - ibištek čínsky, ktorý sa vyznačuje veľkými kvetmi v bielej, žltej, oranžovej, ružovej alebo červenej farbe. Nie nadarmo sa mu hovorí čínska ruža. Kvitne zvyčajne od apríla do októbra a kvety sa vyznačujú zaujímavou vlastnosťou - vydržia totiž len 24 hodín a zvädnú. Ibištek má rád dostatok svetla, a to aj v zimnom období, ktoré má vplyv na kvitnutie. Nepáči sa im ale na priamom poludňajšom svetle. Rastlinu zalievame, až keď úplne vyschne substrát, inak hrozí premokrenie koreňov a jej hnitie.

Pri výbere vhodných izbových rastlín do interiéru, kde sa pohybujú malé deti alebo zvieratá, je potrebné dávať pozor na tie, ktoré sú jedovaté. Patria k nim okrem iného aj Antúria, difenbachia, cyklámen, amarylis, svokrin jazyk, klívie, monstera, kala, oleander, prýštec i kroton.

Zdroj obrázku: Yui Yuize / Shutterstock.com