Domov / Potrebujete mať pracovňu v obývačke? Tieto riešenia vám pomôžu

Potrebujete mať pracovňu v obývačke? Tieto riešenia vám pomôžu

Práca z domu sa pre mnohých z nás stala nevyhnutnou realitou a jediným riešením, ako zvládnuť negatívne dopady krízy. Nie všetci ale boli dostatočne na tento prechod pripravení. A pokiaľ aj vy patríte k ľuďom, ktorí stále nemajú ďalšiu miestnosť na vytvorenie samostatnej pracovne, máme pre vás riešenie.

Pripravili sme pre vás zaujímavý tip, ako umiestniť pracovňu do obývačky tak, aby sa obe časti izby navzájom jednoducho dopĺňali, pôsobili vkusne a kúzlo elegancie nevyprchalo rýchlejšie ako voňavá pena v kúpeli.

Správne zvolený multifunkčný nábytok

Dominantným nábytkom v každej obývacej izbe je sedacia súprava. Jej veľkosť by mala zodpovedať počtu členov vašej domácnosti. Aby ste sa nemuseli uskromňovať počas večerného leňošenia, k sedačke si môžete vybrať tiež pohodlné pufy.

Pokiaľ máte malé deti, aj do obývačky môžete kúpiť mäkučké tulivaky. Iste si na ne radi sadnú aj vaši priatelia. Výhodou tohto riešenia je, že získate miesto na sedenie pre viac osôb bez toho, aby ste izbu zapratali zbytočným nábytkom. Voľné metre štvorcové si predsa musíte nechať aj na pracovňu.

Pri jej zariaďovaní ale opatrne. Za úspechom pohodlia pri práci treba hľadať postupnosť krokov, nerobte preto hneď všetko naraz. Ako prvé si vyčleňte vhodnú časť miestnosti na pracovný kútik.

Najlepším miestom je vždy priestor pri stene, kam počas dňa dopadá dostatok prirodzeného svetla. Potom môžete začať vyberať nábytok. Siahnite pritom po kúskoch, ktorých rozmery budú zodpovedať zmenšenej podlahovej ploche a hodia sa k zvyšku obývačky.

Vzdušné obývacie steny

Budú pri využití tohto multifunkčného priestoru pre vás ako stvorené. Obývacie steny, ktoré dnes nájdete na trhu, ponúkajú moderné riešenia, spájajúce v sebe estetiku a funkčnosť. Rozmery zvoľte tak, aby ste nezapratali celú stenu. Pri zachovaní dostatku priestoru získa celá izba celkom nový vzhľad. Napriek tomu, že do nej umiestnite aj pracovný kútik, bude pôsobiť vzdušne. Vďaka tomu sa vám v nej bude vždy príjemne relaxovať aj pracovať.

Obývacie steny si môžete vybrať v jednoduchom prevedení so skrinkou pod TV a niekoľkými poličkami. Veľmi pekne vyzerajú tiež sektory so závesnými skrinkami, ktoré veľa nestoja a môžu sa pochváliť nielen vysokou kvalitou spracovania, ale aj krásou.

Konferenčné stoly pre váš štýl

Konferenčný stôl zvoľte podľa štýlu zariadenia zvyšku miestnosti. Moderný štýl si bude pýtať čisté línie a jednoduchý tvar. Pokiaľ preferujete klasické štýly zariadenia, iste vás zaujmú konferenčné stoly v zaujímavejších tvaroch.

Pri tomto kúsku sú obzvlášť dôležité rozmery. Konkrétny rozmer by mal byť v súlade s výškou sedacej súpravy, vopred si ju preto poriadne zmerajte. Keď si sadnete, kolená by mali byť vo výške hornej hrany stola.

Pre dokonalý vzhľad bude dôležitá aj jeho šírka a dĺžka. V žiadnom prípade by nemal stôl presahovať dĺžku sedačky. Aby sa vám okolo nej dobre prechádzalo, musí byť o niečo menší. Dodržte tiež vzdialenosť 50 – 60 cm od sedačky, ktorá vám zabezpečí dostatok miesta na prechádzanie, sedenie aj dočahovanie jedla.

Pracovný kútik robia aj doplnky

Na záver to najdôležitejšie! Získať pokojné miesto na všetky povinnosti v každodennom ruchu domácnosti nie je ale vôbec jednoduché. Pokiaľ však nebudete pracovať večer alebo v neskorých popoludňajších hodinách, obývačka je na vytvorenie domácej kancelárie ideálna.

Aby vás počas večerného relaxu nerušil pohľad na vaše pracovisko, prípadne naopak, nerozptyľovala prítomnosť členov rodiny alebo televízie pri práci, dôležité je optické oddelenie pracovne od zvyšku miestnosti.

Na tento účel môžete využiť paravan alebo policovú zostavu. Tú zo strany pracovného kútika naplníte potrebnými dokumentmi a inými dôležitými doplnkami do pracovne. Zo strany obývačky ju môžete ozdobiť knihami, zeleňou a rôznymi dekoráciami. Oddelenie miestnosti tak nebude vôbec pôsobiť rušivo a vy sa môžete sústrediť na podstatné veci.

Základ zariadenia dobrej a pohodlnej pracovne tvorí aj kvalitná ergonomická stolička či  písací stolík. Nezabudnite na zásuvky alebo kontajner na všetky kancelárske potreby a stolnú lampu. Dôležitý je aj stojan na perá, nástenka, nástenné organizéry a iné drobnosti, ktoré vám počas práce pomôžu a spôsobia veľa príjemných pocitov i radosti.

Zdroj obrázku:

Photographee.eu/Shutterstock.com