Domov / Na čo si dať pozor pri nakupovaní na internete

Na čo si dať pozor pri nakupovaní na internete

Moderným spôsobom nakupovania produktov sú internetové obchody, ktorých na Slovensku každým dňom rastie. Pandémie koronavírusu veľa ľudí donútila zaobstarať si veci, ako aj základné potraviny v e-shopoch, hoci ešte pred časom boli zarytí odporcovia internetových nákupov. Čo je dobré si postrážiť, než kliknete na tlačidlo „objednať“?

Internetový nákup v kľude domova

Vyzerá to tak jednoducho. Sedíte doma pri notebooku alebo s mobilom v ruke, prechádzate ponuku na internete a kupujete to, čo aktuálne potrebujete, aj to, čo sa vám páči a urobí vám radosť. Nespornou výhodou takéhoto nakupovania je možnosť tovar vrátiť v 14dennej lehote. Akurát musíte dodržať podmienku, že nesmú byť použité. Ale tu sa môže objaviť prvý problém, keď obchod prestane s vami komunikovať a vy zistíte, že ste skočili na lep podvodníkom. Aj takéto e-shopy sa totiž na slovenskom trhu vyskytujú.

Ak chcete napríklad kúpiť krmivo pre vášho psa, najskôr sa pozrite či je daný e-shop overený zákazníkmi. Taktiež si dajte pozor na zloženie živín v krmive. Najlepšie granule pre psov totižto majú vypísané všetky zložky, ktoré obsahujú. Pri výbere si dávajte pozor aj na kvalitu produktov.

Ako spoznať podvodný e-shop

Než nakúpite na internete, je dobré preveriť si predajcu. Ten seriózny nebude tajiť svoje kontaktné údaje, dozviete sa o ňom všetko podstatné už z jeho internetových stránok - obchodné meno, adresu, telefón, e-mail, bankové spojenie, IČ, ako aj meno prevádzkovateľa. Na škodu nie je obchod preveriť aj prostredníctvom diskusií alebo recenzií, ktoré bývajú uvedené napríklad na aj na weboch, ktoré porovnávajú produkty ako je Vengo.sk alebo Furnio.sk. Tu získate totiž prehľad o tom, ako e-shop stojí v otázke obľúbenosti a poskytovania služieb.

Varovať by vás pred nákupom malo aj to, že obchod ponúka len platby platobnou kartou a chýba možnosť objednať si tovar na dobierku. Podozrivé môžu byť aj príliš nízke ceny ponúkaných produktov. Týka sa to najmä elektroniky - napríklad mobilných telefónov. Ľudia totiž na zľavy reagujú a môžu stratiť obozretnosť, čoho podvodníci často využívajú.

Nechcem zľavu zadarmo

Obľúbenou marketingovou akciou e-shopov je napríklad tzv. Black Friday, kedy sa snažia zákazníkov nalákať na nízke ceny. Veľakrát to ale vyzerá tak, že obchody umelo nastavia ceny nahor a výsledná zľava potom v skutočnosti ani zľavou nie je. Bežnú praktiku prekuknete tak, že si ceny tovarov, ktoré chcete zaobstarať, budete priebežne sledovať, aby ste boli v obraze. Potom ľahko spoznáte, či sa o zľavu jedná, alebo sa jedná o trik obchodníka.

Ako platiť bezpečne pomocou platobnej karty

Veľa ľudí už dáva prednosť plateniu pomocou platobnej karty, keď si niečo na internete objednajú. Aj tu je však potrebné dodržiavať bezpečnostné pravidlá. Ak k nákupu využívate cudzí mobilný telefón alebo notebook, napríklad v kaviarni či knižnici, nemali by ste na ňom zostať prihlásení. Pri platobnej karte majte na internetové platby nastavené nízke limity. Kedykoľvek ich totiž môžete zmeniť. Ak by došlo ku krádeži dát z platobnej karty, zlodej by s ňou nemohol zaplatiť viac, než je daný limit.

Pri dodržaní vyššie uvedených pravidiel je internetové nakupovanie veľmi pohodlným spôsobom, ako si obstarať to, čo potrebujete.

Zdroj obrázku: Blue Planet Studio / Shutterstock.com