Domov / Kamenný obchod versus e-shop: Aký je medzi nimi rozdiel a čo sa kde oplatí kupovať?

Kamenný obchod versus e-shop: Aký je medzi nimi rozdiel a čo sa kde oplatí kupovať?

V súčasnej dobe nie sme odkázaní len na nákup v kamenných predajniach. Tých síce v nákupných centrách vyrástlo ako húb po daždi, ale ešte viac je internetových obchodov. Tie sa stali fenoménom dneška. Podľa čoho voliť, v ktorom obchode nakúpite?

Moderné nakupovanie na internete

Aj keď ešte nebola pandémia koronavírusu pandémie, Slováci obsadili popredné miesto v Európe v počte e-shopov. Tých tu máme viac ako 40 tisíc a neustále vznikajú nové. Sú medzi nimi obrovské e-shopy aj trpaslíci. Niektoré internetové obchody ponúkajú prakticky všetko od oblečenia, elektroniku až po veci pre dom a záhradu. Iné sa špecializujú na pár produktov. Výhody e-shopu sa ponúkajú samy - nakúpite v nich tovar, ktorý inde buď nezoženiete, alebo ho nemáte v blízkosti dostupné.

Počas pandémie zohrávajú tieto obchody dôležitú úlohu, pretože umožnili ľuďom nakupovať aj potraviny na diaľku, bez toho aby museli pre nich ísť do kamennej predajne. V čom ešte nájdete pre vás bonusy, keď sa rozhodnete pre nákup v e-shope?

Možnosť vrátenia tovaru v 14dennej lehote

Vďaka tomu, že je obchodný vzťah uzavretý na diaľku, máte možnosť tovar vrátiť v lehote 14 dní od jeho prevzatia. Pochopiteľne by mal byť nepoužitý. Dôvod nemusíte uvádzať a predajca je povinný vám vrátiť peniaze. Táto možnosť pri kamenných obchodoch chýba, aj keď niektoré sa snažia prispôsobiť trhu a ponúkajú možnosť výmeny do určitej lehoty.

Nakupovanie potravín v e-shopoch je jednoduché

Určite sa oplatí na internete zhotovovať potraviny. V súčasnej dobe existuje už niekoľko overených e-shopov, ktoré vám tovar dovezú až domov, a pritom na neho nebudete musieť dlho čakať. Veľa zákazníkov si cez net kupuje tiež oblečenie. Tu sa ale môže vyskytnúť problém s odhadom správnej veľkosti, hoci majú e-shopy zvyčajne na svojich stránkach uvedené veľkostnú tabuľku, podľa ktorých je možné sa orientovať. Pokiaľ ale máte vyskúšanú veľkosť určitej značky a tá vám sedí, potom tento problém zvyčajne odpadá. Platí to aj pre nákup obuvi.

Pre e-shopy je typické, že ich sortiment je bohatší ako v kamenných predajniach. Preto sa v nich niektorým ľuďom nakupuje podstatne lepšie. Príjemná je aj cena tovaru, často výrazne nižšia. Je ale treba počítať s položkou navyše, a to s poštovným, ktoré celú objednávku zvyšuje. Na druhej strane, keď idete na nákup do kamenného obchodu vlastným automobilom, tiež prejdete peniaze za benzín či naftu. A niekedy ponúkajú e-shopy aj dopravu zdarma.

Čo na internete radšej nekupovať?

Vzhľadom k tomu, ako nešetrne sa niektorí prepravcovia správajú k prepravovanému tovaru, ponúka sa otázka, či si cez internet zaobstarať krehký tovar, prípadne objemné a ťažké predmety. Môže sa ľahko stať, že vám prídu poškodené. To sa napokon týka aj ostatného tovaru. Pochopiteľne v tom úlohu zohráva ľudský faktor, nie všetci pracovníci prepravných služieb sú takí. Je ale treba s týmto počítať a niekedy si kúpiť tovar cez internet rozmyslieť a zájsť pre neho radšej do kamennej predajne.

Prečo ísť na nákup do kamennej predajne

Ak si radi tovar pred nákupom osobne ohmatáte a obzriete naživo, potom pre vás e-shopy asi nebudú najlepšou voľbou. U kamenného obchodu máte tú istotu, že dostanete to, čo ste naozaj videli. To sa vám v internetovej predajni niekedy nemusí podariť. Najmä pri objednávke tovaru zo zahraničia, predovšetkým z ázijských krajín, sa často rozchádza realita u ponúkaného produktu s vašou predstavou, respektíve s fotografiou tovaru na nete.

Je to potom stávka do lotérie, čo vlastne v balíčku obdržíte. Keď k tomu pripočítame niekedy problematickú reklamáciu, ponúka sa kamenná predajňa ako lepšia alternatíva nákupu. Nevýhodou týchto predajní pre niekoho môžu byť zástupy ľudí, najmä v období pred Vianocami. Kto neznáša fronty, ten pravdepodobne nakupuje na internete.

A ako to máte s nakupovaním vy sami? Čomu dávate prednosť?

Zdroj obrázku: G-Stock Studio / Shutterstock.com