Domov / Aloe vera: Zázračná izbová rastlina, ktorá dokáže hotové divy

Aloe vera: Zázračná izbová rastlina, ktorá dokáže hotové divy

Svoj domov sa zvyčajne väčšina z nás snaží čo najlepšie skrášliť, aby sa v ňom dobre bývalo. S tým súvisí zariadenie bytu nábytkom a bytovými doplnkami a samozrejme tiež izbovými rastlinami. Tie dodajú tú správnu domácku atmosféru. Prečo by ste mali staviť práve na aloe vera?

Liečivé účinky aloe poznali už v staroveku

Medzi izbovými rastlinami svoje miesto zaujímajú sukulenty. Pochádzajú zo suchších oblastí a nie sú toľko závislé na zavlažovanie. Dosť dlho vydrží aj bez vody, takže ako izbové rastliny sú vhodné aj pre toho, kto často cestuje a býva z domu preč. K sukulentom patria hlavne kaktusy a potom tiež aloe - pravá alebo stromovitá. Má rada teplo, svetlo, vystačí si s minimom vlahy a odvďačí sa pekným vzrastom. A navyše je liečivá. Ich liečivých účinkov si všimli aj dávni Egypťania alebo Mezopotámci. Rastlinu ale využívali aj starí Gréci a Rimania.

Gél, alebo latex?

Keď list aloe priečne prekrojíme, začne z neho prúdiť žltkastá tekutina. Jedná sa o latex, ktorý sa suší. Naproti tomu čerstvý gél z aloe je bezfarebný, slizovitý a rôsolovitý. Obsiahnutý je vo vnútornej tkanive listu. Možno ho využiť aj doma, keď z rastliny odrežete list a z neho potom získate dužinu s obsahom gélu.

Aloe hojí rany aj popáleniny

Gél z aloe pravej pôsobí priaznivo na rany vzniknuté popálením alebo porezaním. Účinný je aj pri bodnutí hmyzu, na akné, otlaky i pomliaždeniny. Má protizápalové účinky, na povrchu rany vytvorí zvlhčujúci film, ktorý prispieva k rýchlejšej obnove tkaniva. Gél pomáha liečiť tiež lupienku alebo ekzémy.

Silné preháňadlo aj obrana proti infekciám

Latex z aloe funguje ako silné preháňadlo u silnej zápchy, ktorá inak nereaguje na žiadnu inú liečbu. Naproti tomu gél má antivirotické a antibakteriálne účinky a posilňuje imunitný systém a činnosť srdca. Vedľa toho znižuje hladinu krvného cukru u diabetikov aj hladiny cholesterolu.

Lieči rany po vytrhnutí zubu

Extrakt z gélu pravej aloe pomáha urýchľovať liečbu rán po vytrhnutí zuba, hojí tiež afty a vplyv má aj na ďasná, kde obmedzuje vytváranie povlaku a vznik zápalu ďasien. Veľkou výhodou je, že v rane nepôsobí nepríjemne, pretože nepáli.

Čo ďalšie ešte pravá aloe lieči?

Pravá aloe sa používa prakticky po celom svete - od Indie, cez Čínu až po Európu. Napríklad v Arábii čerstvým gélom liečia bolesti hlavy alebo horúčky. Možno ju aplikovať aj na omrzliny či hemoroidy.

Aká legislatíva se spája s touto izbovou rastlinou?

V Európskej únii je aloe pravá schválená ako potravinový doplnok. Využíva sa vo farmakologickom priemysle aj na výrobu kozmetiky. Môžete ju pestovať v domácich podmienkach, len je potrebné si postrážiť, aby ste mali k dispozícii naozaj pravú aloe, prípadne aloe stromovitá, pretože niektoré iné druhy sú dokonca toxické.

Aloe vera čiže pravá je unikátna izbová rastlina, ktorá by u vás doma rozhodne chýbať nemala.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com