Domov / Aké technológie sa využívajú v moderných domoch?

Aké technológie sa využívajú v moderných domoch?

Súčasné doba priniesla so sebou vymoženosti, ktoré minulé generácie vôbec nemali. S tým súvisí aj pomerne veľké znečisťovanie prírody, výrub dažďových pralesov, plasty všade, kam sa pozriete, a zvýšené nároky na energetické triedy. Zásoby fosílnych palív nie sú nekonečné a človek musí premýšľať veľa dopredu. Z tohto dôvodu je snaha štátov obmedziť energetickú náročnosť nielen u priemyselnej výroby. Týka sa to aj výstavby domov. Aké technológie sa využívajú?

Staré domy versus novostavby

Staré domy nebývajú zateplené, často na vykurovanie využívajú dosluhujúce kotle na tuhé palivá a ich spotreba energie sa pohybuje vo vysokých číslach. Moderné domy sa stavajú už úplne inak, pretože sa vsádza na nízkoenergetické budovy, ktoré sú k životnému prostrediu šetrnejšie. Nie sú tiež tak závislé na raste cien energií a ponúkajú vyšší komfort a zdravšie bývanie. V modernej zástavbe majú svoje nezastupiteľné miesto.

Čo je vlastne nízkoenergetický dom?

Dom s nízkou spotrebou energie má energetickú náročnosť medzi 15 až 50 kWh / m2 za rok. Zvyčajne sa vyznačuje kompaktným tvarom a musí fungovať harmonicky ako celok. Presklené plochy obvykle smerujú na juh. Dom môže byť postavený z dreva, pórobetónových tvárnic aj z tehál, ktoré doplnia vrstva izolácie. Za nízkoenergetický dom nemožno považovať dom starší, u ktorého bolo vykonané zateplenie fasády.

Vetranie s rekuperačnou jednotkou

Prostredie v nízkoenergetickom dome je zdravšie ako v starej zástavbe. Výmenu vzduchu zaisťuje mechanicky riadené vetranie s filtrami a rekuperačnou jednotkou, ktorá zaisťuje neustále čerstvý vzduch v miestnostiach a zároveň sa minimalizujú teplotné straty. Vzduch je v budove oveľa čistejší, čo ocenia najmä osoby trpiace nejakou formou alergie.

Inteligentná domácnosť ako zo sci-fi

Predtým sme to videli maximálne tak v sci-fi filmoch, dnes je taký život už realitou. Inteligentná domácnosť zvláda ovládať vykurovanie, ventiláciu, ohrev teplej vody, klimatizáciu, zabezpečenie domu, prevádzku spotrebičov aj osvetlenie alebo zábavu a mnohé ďalšie činnosti.

Riadi ju centrálny systém, ktorý je napojený na počítač aj mobilný telefón. Jeho prostredníctvom je možné ovládať napríklad žalúzie v dome, pustiť rúru, rozsvietiť a pod. Ak je dom prázdny, pretože jeho obyvatelia sú na dovolenke, centrálny systém ho zabezpečí - rozsvieti na chodbe, stiahne žalúzie, takže žiadny potenciálny zlodej, okrem všetkých ľudí na sociálnych sieťach, ktorým sa zdôveríte s dovolenkou nespozná, že je dom aktuálne neobývaný.

Podlahové vykurovanie

Súčasťou nízkoenergetických domov je podlahové vykurovanie - elektrické, alebo teplovodné, pre ktoré je typické rovnomerné rozloženie teploty, menšie prúdenie vzduchu aj menšia prašnosť. Pritom sa zachováva aj optimálna relatívna vlhkosť vzduchu. Výhodou je estetické hľadisko, kedy v miestnosti nie sú radiátory, takže nezaberajú zbytočne miesto. Aj keď ohrev podlahy zaberie dlhší čas, vďaka akumulačným vlastnostiam zostáva teplá aj niekoľko hodín po odstavení od zdroja tepla. Podlahové vykurovanie je veľmi príjemné kvôli teplej podlahe, po ktorej je možné chodiť aj boso.

Bez moderných technológií sa aktuálna výstavba rodinných domov už prakticky nezaobíde.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com